A Csütörtöki Bognár család

 

A Csütörtöki család szigetközi-ágának egyik őse a csallóközcsütörtöki származású Bognár György volt, aki az ásványi anyakönyvek és adóösszeírások adatai alapján 1730. körül érkezett Ásványra.

 

 

A Bognár családnév Csütörtök mezővárosban

 

A Bognár családnév egy foglalkozásnévből alakult ki, jelentése kerékgyártó, kocsigyártó. Maga a szó a német Wagner szóból ered, amely németül szintén kocsigyártót jelent. Nem meglepő, hogy egy olyan Pozsony környéki, részben németajkú régi vásáros helyen, mint Csütörtök mezőváros, a kezdetektől fogva számos adat utal a bognár mesterek, bognár céhek, és ennélfogva a Bognár vezetéknév jelenlétére. Már egy 1333-ban kelt oklevél említi a csallóközcsütörtöki piacon előforduló bognármesterek munkáit, az ott árult szekereket és kerekeket. Még a 18. században is gyakori volt, hogy az iparosok a foglalkozást, mesterségnevet használták vezetéknévnek. Az iparosmesterek többnyire zsellérportán éltek, mivel az iparűzés mellett nem tudtak volna nagyobb méretű telket művelni. A negyedtelkes jobbágy Csütörtökhelyen már zsellérnek számított. Figyelemre méltó, hogy a település községi bírói között is számos Bognár nevűt találunk.

 

 

Leírás: Leírás: Leírás: Leírás: Leírás: Leírás: Leírás: Leírás: Leírás: Leírás: Leírás: Leírás: Leírás: Leírás: Leírás: Leírás: Bognár

Bognármester középkori ábrázolása

 

 

Korabeli forrásokból értesülünk a helyi bognárok céhéről is. Csütörtök mezőváros Historia Domusa, a Csütörtöki Krónika (Liber Cronicae Csötörtökiensis) említi az 1670-es években, hogy az úrnapi körmeneten a céhek képviselői - köztük a bognárok céhe - az alábbi sorrendben vonultak:

Mindenekelőtt a városiak vonulnak fel, minden egyes házból, saját zászlóikkal és dobokkal felszerelve; a hat tizedes, a vajda és övéi, őket a csizmadiák céhe követi és a többiek olyan sorrendben, ahogy előbb vagy később lett saját zászlajuk, vagyis a csizmadiák után a vargák, őket a szabók követik, azokat a takácsok, majd a kovácsok, majd a bognárok; ezek után a posztósok céhe vonul, végül utoljára a szűcsök és a kalaposok, zászlajuk megszerzésének időrendjében pedig a posztókészítők jönnek.”

Valamikor 1660-1688 között alakulhatott meg a csütörtöki bognár céh, Szelepcsényi György esztergomi érsek, Csütörtök akkori földesurának közbenjárásával.

 

Anyakönyvi adatok csak az 1720-as évektől állnak rendelkezésre Csütörtökön, ezt megelőzően főleg az adóösszeírásokból van tudomásom a településen előforduló családnevekről.

A különböző forrásokban a 16. század közepétől a 18. század elejéig az alábbi Bognár (Bogner, Wagner) nevűekkel találkozunk Csallóközcsütörtökön:

 

1568: Bognár Bálint

forrás: Zimányi Vera: Gabona-terméseredmények a Csallóköz egyes falvaiban, tizedjegyzékek alapján In: Agrártörténeti Szemle, 26. kötet, 1984. /475. o./

Magyar Országos Levéltár, Regesta decimarum E159, MF 9715, (441-442.o.)

 

1580: Bognár Mihály, Bognár Lipót özvegye

gabona tizedjegyzékben.

forrás: Zimányi Vera: Gabona-terméseredmények a Csallóköz egyes falvaiban, tizedjegyzékek alapján In: Agrártörténeti Szemle, 26. kötet, 1984. /497-498.o./

Magyar Országos Levéltár, Regesta decimarum E159, MF 9716, (557-560.o.)

 

1581/1. dézsma összeírás

Wagner András, Wagner Mihály, Bagner Kristóf

forrás: Magyar Országos Levéltár, Regesta decimarum E159, MF 9718, (606-617.o.)

 

1581/2. dézsma összeírás

Wagner András, Wagner Mihály, Bognar Kristóf

forrás: Magyar Országos Levéltár, Regesta decimarum E159, MF 9719, (51-60.o.)

 

1583. szept 13. csákányi hatalmaskodási per iratai:

Bognár Gergely bíró

forrás: Békefi Remig: A pilis apátság története II. (325.o.)

 

1583. október 4. csákányi hatalmaskodási per iratai:

Bognár Kristóf bíró és Bognár Gergely bíró

Mivel Csütörtök egy része Éberhard, a másik fele Szengyörgy (Pozsonyszentgyörgy) várának tartozéka volt, jellemző, hogy a két településrésznek, külön-külön bírója volt.

forrás: Békefi Remig: A pilisi apátság története II. (329.o.)

 

1593. dézsma összeírás

ifj. Bognár Kristóf, Bognár Gergely

forrás: Magyar Országos Levéltár, Regesta decimarum E159, MF 9722, (424-427.o.)

 

1596. dézsma összeírás

Bognár Gergely

forrás: Magyar Országos Levéltár, Regesta decimarum E159, MF 9723, (477-478.o.)

 

 

1601. Szengyörgy vár és tartozékainak urbariuma:

Wagner András

forrás: Magyar Országos Levéltár, Urbaria et Conscriptiones, UC 52:26

 

1620. Éberhard vár és tartozékainak urbariuma:

Bognár Kristóf házas zsellér, kinek háza leégett

A leégett ház nem jelentett lakatlan telket, hanem azt jelentette az összeírásokban, hogy a tűz miatt újjáépült ház vagy telek bizonyos ideig adómentességet élvezett.

forrás: Magyar Országos Levéltár, Urbaria et Conscriptiones, UC 8:15(a)

 

1649. dézsma összeírás

Bognár Mátyás, Zakariás Bognár, György Bognár,

forrás: Magyar Országos Levéltár, Regesta decimarum E159, MF 9727, (236-238.o.)

 

1660. Éberhard és Szentgyörgy vár tartozékainak urbariuma:

Zakariás Bogner (50 éves körüli) féltelkes jobbágy Balassa Ferenc portióján; Bognár Kristóf házas zsellér kőháza Széchy részből; Bogner Mátyás (50 éves körüli) féltelkes jobbágy, fiai Gyurko (1/2 év körüli), Mátyás (5 éves körüli) Balassa Imre Úr rendire; Bogner György (27 éves körüli) házas zsellér Balassa Imre Úr rendire

forrás: Magyar Országos Levéltár, Urbaria et Conscriptiones, UC 8:15 (b)

 

17. század vége kelet nélkül, Zeczi Tamás csütörtöki jobbágyainak névsora:

Bognár Kristóf; Bognár Mátyás

Magyar Országos Levéltár, Urbaria et Conscriptiones, UC 7:71

 

1707. Csütörtöki Krónika:

Bognár Zakariás főbíró

forrás: Sill Aba Ferenc: Csütörtök mezőváros históriája (266.o.)

 

1715. évi országos összeírás:

Bognár Mihály, Bognár Zakariás, Bognár György

Az összeírás megemlíti még, hogy a településen 3 db vizsgázott (tehét céhtag) bognármester (rotari) működik.

 

1717. Csütörtök Csákány határvita:

Bognár Mihály, Bognár Zakariás, ifjabb Bognár György

forrás: Békefi Remig: A pilisi apátság története II. (526-527.o.)

 

1720. évi országos összeírás:

Bognár Mihály

 

1722. Csütörtöki Krónika:

Bognár Mihály

forrás: Liber Cronicae Csötörtökiensis

 

1745. Csütörtök-Csákány határvita:

Bognár György

forrás: Békefi Remig: A pilisi apátság története II. (193.o.)

 

 

A csütörtöki és környékbeli anyakönyvek az alábbi Bognár nevűeket említik az 1720-as évektől a 18. század végéig: A Bognár családnév előfordulása a csütörtöki anyakönyvekben.

 

 

Csütörtöki Bognár György származásának kérdése

 

Az 1700-as évek elején egy 1717-es perirat említést tesz Csütörtök mezőváros lakosai között ifjabb Bognár Györgyről. Logikusnk tűnik a feltevés, hogy ha volt ifjabb Bognár György Csütörtökön, akkor lennie kellett egy idősebb Bognár Györgynek is, aki az előbbinek az apja. Bognár György nevű lakost az 1715-ös országos összeírás is említ. Korábban az 1660-as urbárium is megemlített több Bognár György nevű lakost, közülük Bognár Mátyás fia, az akkor fél éves György (Gyurko) kora alapján akár azonos is lehet idősebb Bognár Györggyel.

 

Idősebb Bognár György azonos lehet azzal a Györggyel, akit az 1715-ös összeírás megemlít, valamint szintén ő lehet az, akinek Bognár Katalin nevű leánya - tehát ifjabb Bognár György testvére - a csütörtöki házassági anyakönyv szerint 1728. február 2-án férjhez ment özvegy Takács Mártonhoz. Ez a Takács Márton aztán 1734 körül szintén Ásványra költözött Katalinnal és Csütörtöki Márton néven ő lett a család szigetközi-ágának másik ősapja.

 

Az Ásványon 1730 körül megjelenő Csütörtöki (Bognár) György azonos lehet az 1717-ben említett ifjabb Bognár Györggyel. Takács Márton felesége, Bognár Katalin az ő testvére lehetett.

 

Nem zárható ki teljesen az a lehetőség sem, hogy az Ásványra benősülő Csütörtöki Bognár György az idősebb Bognár Györggyel azonos, aki megözvegyülve újra házasodott és elvette az ásványi özvegy Horváth (Jánosné) Évát. Ennek az elméletnek ellentmond, hogy az ásványi anyakönyvben nincs nyoma annak, hogy Csütörtöki Györgynek korábbi házasságából lett volna gyermeke. Márpedig ha Katalin az ő lánya lett volna, akkor az 1710-es és 1720-as években „illett volna” még néhány gyermekének születnie, akiknek fel kellett volna bukkanniuk az 1730-as, 1740-es években az ásványi anyakönyvben is.

 

Annyi bizonyos, hogy 1730-ban Ásványon bukkant fel a forrásokban Horváth (Jánosné) Éva férjeként Csütörtöki György, akinek az eredeti neve Bognár György volt, majd pár év múlva 1734 körül jelent meg Ásványon Csütörtöki Márton, György sógora (esetleg vője), aki 1728-ban Csallóközcsütörtökön még Takács Márton néven vette nőül Bognár Katalint, György testvérét (esetleg leányát).

 

Bognár György Csütörtöki György néven az ásványi Csütörtöki család egyik alapítója lett.